VACULÍK

NEWS

Baja Poland 2009 - nesnáze pokračují | [02.10.2009]

Černá série našeho účinkování v letošním cross country pokračuje. Na Baji Poland jsme s Viktorem absolvovali pouhou první čtvrtinu soutěže a po té jsme museli účinkování ukončit díky zlomeným šteftům předního kola.

Do historického přístavního Štětína, jsme vyrazili ve dvou autech a dvěmi různými cestami. Petr (mechanik) a já jsme osedlali nákladní Iveco,  na něm jsme vezli závodní Mitsubishi Pajero Did a celý servis a po třinácti hodinové cestě přes Ostravu, Wroclav, Gorzow (680 Km) jsme se dorazili do Štětína. Druhá část výpravy se vydala trasou přes Prahu a  Berlín (860 km).

Po nalezení servisního areálu jsme se dočkali překvapení. Velká plocha byla rozdělena na dvě části. Jedna určena pro soutěžící a druhé pro doprovodný program (půjčovna motokár, dětské atrakce, výstava automobilů, pódium pro kulturní program a koncerty atd....)

V servisním prostoru byl mimo jiné k dispozici obrovský rally stan o velikosti 800m2, kde bylo po celý víkend připraveno občerstvení (snídaně, obědy a večeře) pro jezdce, managery, mechaniky, hosty týmů , sportovní komisaře atd. - vše zdarma. Nadbytek financí byl vidět na každém kroku a pořadatelé se tím ani netajili.

Přejímkami jsme prošli v pátek kolem poledne a v 16:30 jsme se vydali do centra na slavnostní start. Ten probíhal na náměstí ohraničeném budovou Štětínské radnice z jedné strany a budovou městské filharmonie ze strany druhé.  Ze startu soutěže jsme se přesunuli zpět k servisu, kde se v přilehlém prostoru uskutečnil prolog.  Do soutěže jsme vstoupili celkovým 14 místem a jednoznačným vítězstvím ve sk.T2.

Ostrý start byl v sobotu ráno znovu na trati prologu, zde jsme svůj náskok ve skupině zvýšili o dalších 7 sekund a těšili se na následující dlouhé speciálky. Bohužel to co nás čekalo se nám, ale ani ostatním posádkám vůbec nelíbilo a trať sklidila velmi kritické ohlasy. Začátek druhé speciálky byl ve vojenské střelnici a jelo se převážně po lesních cestách plných děr a „motokrosových“ rolet, aby pak trasa pokračovala na loukách, ve vysoké i nízké trávě. Na této vložce jsme zaznamenali 14 čas celkově a první v T2 (+11s).

Ještě hůře vypadala třetí 39 km dlohá vložka. Ta byla téměř celá vedená po zoraných polích kdy se jezdilo napříč brázdami, kuriozitou byl asi kilometrový slalom mezi elektrickými sloupy . Veškerá sportovní hodnota tratí byla nulová. Na této vložce nás potkala smůla a 100m před cílem se nám střihly štefty na levém předním kole, které nás předběhlo. Bohužel jsme trojkolové auto nedokázali dostat do cíle vložky. Po příjezdu mechaniků jsme nasadili nové štefty a dojeli do servisu.

Při kontrole jsme zjistili možné poškození předního diferenciálu. Po krátkém rozhodování jsme se rozhodli do soutěže nevracet, vše jsme naložili a spěchali domů, aby jsme auto připravili na cc rally Vsetín, která se jede už za 5 dnů.